04 Mart 2021
  • Bursa1°C
  • Ankara-1°C
  • Bingöl3°C
  • İstanbul5°C
  • Van0°C
  • Kars-6°C
  • Ağrı-5°C
  • Muş-2°C

DEMİRYOLLARINDA 'REFORM': ÖZEL ŞİRKETLER DE YOLCU TAŞIYACAK

Demiryolu, lojistik ve lojistiğe bağlı sanayi üretiminin hızını, kabiliyetini ve kapasitesini artıran ulaşım modu olarak bütün dünyada 21. yüzyıla damgasını vurdu.

Demiryollarında 'Reform': Özel Şirketler de Yolcu Taşıyacak

24 Ekim 2020 Cumartesi 02:01

Diğer ulaşım modlarının çok hızlı gelişmesi, lojistik sektöründeki ihtiyaçların ve yolcu beklentilerinin değişmesinin daha rekabetçi ve sürdürülebilir bir demir yolu sektörü için yeniden yapılanma ihtiyacı doğurdu.

Bu yapılanmayı sağlayabilmek için dünyada birçok örnek reform uygulamaları hayata geçirildi. Reformların; devletin yükümlülüklerini ve harcamalarını azaltmak, finansal verimliliğin sürdürülmesi sağlamak, demir yolu sektörünün ulaşımda payını artırmak gibi hedefleri var. Dünyada demir yolunda son reform gelişmeleri Fransa, İngiltere, İspanya, Ukrayna ve Hindistan'da yaşandı. Ülkemizde 1950'li yıllarda demir yollarının yolcu taşımacılığındaki payı yüzde 42, yük taşımacılığındaki payı ise yüzde 68 düzeyindeyken 2018'e gelindiğinde bu oranlar yüzde 1,3 ve yüzde 5,5 seviyelerine düşmüştü.

Ülkemizin kalkınmasında ve bağımsızlığında belirleyici rol oynayan demir yollarının yeniden canlandırılması ve taşımacılıktaki rolünün güçlendirilmesi için serbest, rekabetçi, ekonomik ve sosyal açılardan sürdürülebilir ve Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile de uyumlu bir demir yolu sektörünün oluşturulmasına ihtiyaç var.

Demir yolu sektörüne son yıllarda yapılan büyük yatırımların artarak sürdürülmesinin yanında sektörün düzenlenmesi ve TCDD'nin yeniden yapılandırılması ihtiyacı doğdu. TCDD Taşımacılık AŞ tarafından yapılan yolcu taşımacılığı, daha önce yürürlüğe giren yük taşımacılığında serbestleşmeden sonra 2021 itibarıyla özel şirketlerin de katılımına açılarak yolcu taşımacılığında da serbestleşme sağlanacak böylece yük ve yolcu taşımacılığında serbestleşme tamamlanmış olacak.

Yorumlar
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.