04 Mart 2021
  • Bursa2°C
  • Ankara-1°C
  • Bingöl2°C
  • İstanbul4°C
  • Van-1°C
  • Kars-6°C
  • Ağrı-5°C
  • Muş-3°C

TARİH BOYUNCA ANLATILAN BİRÇOK MİTOLOJİK KONU BİRBİRİNE BENZER

Adnan ONAY

19 Ocak 2021 Salı 00:00

Henüz yazı icad edilmediğinde konu olan efsaneler, yazının icadından sonra da devam etmiş, birçok şeyin gerçekliliği yeterince sorgulanamamıştır.

.

Mitoloji kelimesi sözlükte; ‘Bir din veya bir halkın kültüründe tanrılar, kahramanlar, evren ve insanın yaratılışına dair tüm sözlü ve yazılı efsane birikiminin ve bu efsanelerin doğuşlarını, anlamlarını yorumlayıp, inceleyen ve sınıflandıran çalışmalar bütünüdür’ şeklinde açıklanmakta. Genel olarak bir açıklama yapmak gerekirse mitolojiler efsanevi olaylardır.

Efsaneler ilk çıktıklarında sözlü iken daha sonralarda kaleme alınmış ve ölümsüzleştirilmişler, çoğunlukla geleneksel sözlü anlatım yoluyla günümüze kadar gelmişlerdir.

.

Mitoloji , sadece tarihçilerin, sosyologların değil psikologların da ilgi sahası içerisinde olmuştur. Psikologlar genel olarak efsane kökenlerine ve efsaneleştirme süreçlerine dikkatlerini çevirmekle birlikte kendi bilimsel araştırmalarını açıklamak için bu efsaneleri kullanmaktadırlar.

.

Mitolojik söylence araştırma-larında psikoloji bilimini kullanan araştırmacılardan birisi de Otto Rank’tır.

“Kahramanın Doğuş Miti- Mitolojinin Psikolojik Yorumu adlı OTTO RANK’ın eseri mitolojiye konu olanların birbirlerine benzer anlatımlarını ortaya çıkarıyor. Kahraman olarak ortaya çıkan bazı isimlerin kimi Peygamber hayatıyla özdeş olacak düzeyde benzer olması ise dinlerle,mitlerin ne derece iç içe geçtiğinin bir göstergesi.

.

Yazar, konuyu irdelerken üç genel teoriye izahlarda bulunmakta.;

Bunlardan ilki Adolf Bastian ve Adolf Bauer tarafından savunulmuş olan temel fikirler teorisidir. Bu teoriye göre mitler insanların ortak eğilimlerinin dışavurumudur. Farklı coğrafyalarda olsalar da insanlar aynı eğilimleri, bezer şekilde dışa vurmakta ve benzer mitolojiler yaratmaktalar.

Mitlerin belirli bir topluluk tarafından yaratıldığını ve diğer toplulukların bu ilk topluluğun mitolojik içeriklerini kabul ettiklerini savunan diğer teoriler ise; orijinal topluluk teorisi ve göç(veya ödün çalma) teorisidir.

Yazara göre bu üç teoride birbirine benzemektedir.

Eser mitolojik araştırmasında psikolojik bakış açısının özgün örneklerini okuyucunun ilgisine sunmakta.

Yazarın mitlerle modern psikanaliz kuramı arasında kurduğu bağlantı ve mitlerin kökenine dair yaptığı açıklamalar ufuk genişletici nitelikte…

Meraklılarına tavsiye ederim..

Yorumlar
UYARI: Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.